Otvoreno znanje, izgradnja poverenja i jake mere integriteta

Open Data Kosovo
4 min readMar 13, 2024

--

Institucija koja razvija nacionalne smernice o obrazovanju i ima mandat za unapređenje naučnog istraživanja i inovacionog ekosistema, mora imati čvrste temelje. Osnova izgrađena na sredstvima, resursima, politikama i propisima koji postavljaju visoke pravne i etičke standarde, usvaja strategije koje opremaju svoje osoblje potrebnim veštinama, kao i osnažuju građane kroz strateško angažovanje.

Rad Ministarstva obrazovanja, nauke, tehnologije i inovacija treba redovno pratiti i ocenjivati kako bi kreatori politike, prosvetni radnici, istraživači, inovatori i javnost razumeli kako institucija funkcioniše, kako utiče na njihove živote i kako se može poboljšati kako bi bolje služila potrebama društva i privredi zemlje.

Takav rad godišnje sprovodi Open Data Kosovo preko metodologije zasnovane na četiri vodeća principa. Principi o kojima je reč, a to su transparentnost, pristupačnost, integritet i svest, čine osnovu za procenu podataka dobijenih iz Indeksa regionalne otvorenosti, alat koji meri do koje su mere institucije na Zapadnom Balkanu otvorene za građane i društvo.

Prema nalazima procene u 2022. godini Ministarstvo pokazuje a pozitivan odnos prema odzivu i transparentnosti unutar Ministarstva u pogledu pristupa informacijama. Zakon o pristupu javnim dokumentima kaže da svaka javna institucija mora da odredi odgovornog pojedinca da redovno obrađuje primljene zahteve za slobodu informisanja u razumnom roku i da uspostavi zvaničnu mejl adresu isključivo za javnu komunikaciju. Prema anketi sa zvaničnicima MONTI-a u 2022. godini, 47 od 48 zahteva za slobodan pristup informacijama je prihvaćeno i odgovoreno, što pokazuje pozitivan trend u pogledu odziva i transparentnosti unutar Ministarstva.

Još jedan pozitivan aspekt koji proizilazi iz ankete je da su javne konsultacije organizovane za tri nacrta zakona. Naime, Nacrt ranog obrazovanja, Nacrt zakona o školskim tekstovima i Nacrt zakona o visokom obrazovanju u Republici Kosovo. Štaviše, podaci i dokumenti prikupljeni tokom ovih javnih konsultacija stavljeni su na raspolaganje javnosti, pokazujući posvećenost transparentnosti zakonodavnog procesa.

Štaviše, izveštaji i evaluacije proistekli iz ovih javnih konsultacija su takođe objavljeni, što ukazuje na nastojanje da se pruže sveobuhvatne informacije o rezultatima i povratnim informacijama dobijenim tokom procesa konsultacija. Ova transparentnost u podeli rezultata konsultacija naglašava posvećenost MONTI-a u angažovanju sa zainteresovanim stranama i uključivanju njihovog doprinosa u zakonodavni okvir.

Ipak, Ministarstvo još uvek ima dug put da pređe da ojača svoju posvećenost uspostavljanjem jasne institucionalne odgovornosti i to na dosledan način. MONTI-u trenutno nedostaje objavljivanje kodeksa ponašanja svojih službenika na svojoj veb stranici ili link ka uredbi o kodeksu ponašanja državnih službenika Republike Kosovo, koji je dostupan u službenom listu zemlje.

Ovo odsustvo naglašava neophodnost da MONTI usvoji proaktivne mere etičkog izveštavanja, uključujući uspostavljanje protokola koji definišu odgovarajuće ponašanje za različite grupe kao što su izabrani lideri (ministar i njegov kabinet), političko osoblje i javni službenici. Na Kosovu, državni zvaničnici imaju mandat da prijave svoju imovinu, nepokretnosti, prihode i dugove, sa detaljnim informacijama dostupnim članovima Skupštine. Međutim, pristup detaljima imovinske deklaracije zahteva formalni zahtev u skladu sa Zakonom o pristupu javnim dokumentima i Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti.

Pravilno i redovno obučeni službenici pokazatelj je da institucija ozbiljno shvata mere integriteta. Obuka o temama vezanim za aktivnosti lobiranja, sukobe interesa, napore u borbi protiv korupcije i uzbunjivanje je neophodna jer time osposobljavaju službenike sa neophodnim znanjem i veštinama da efikasno reaguju na nepravilnosti i podržavaju visoke etičke standarde u svojim ulogama, čime se doprinosi ukupnom integritetu i transparentnosti rada MONTI-a.

Štaviše, Kosovu trenutno nedostaju zakoni koji regulišu lobiste i njihove aktivnosti, koji bi mogli da ojačaju zaštitu javnog interesa. Zakonodavstvo koje reguliše lobiranje povećava transparentnost u javnom sektoru i reguliše interakcije između interesnih grupa, lobista, javnih zvaničnika i političara. Uspostavljanje jasnih propisa za lobiranje je ključno u jačanju odgovornosti, jačanju pravnog okvira za borbu protiv korupcije i jačanju efikasnosti državne uprave.

Otvoreni podaci i institucionalna transparentnost nisu samo pitanje dobrog upravljanja, već i pitanje poverenja između države i građana. Izgradnja poverenja je najvažniji kvalitet koji institucija može da ima i to je investicija za trajne beneficije. Takvo poverenje ne treba pretpostaviti da je u vazduhu, već da se gaji upornim unutrašnjim radom. To znači da institucija obezbeđuje sredstva, resurse, politike i propise koji postavljaju visoke pravne i etičke standarde i usvaja strategije koje opremaju njeno osoblje potrebnim veštinama, kao i osnažuje građane kroz strateško angažovanje.

U opsežnoj studiji, Open Data Kosovo i UBO Consulting, intervjuisali su oko 1306 glasova građana različitog pola, etničke pripadnosti, prebivališta i porodičnih prihoda. Istraživanje je imalo za cilj da proceni stavove građana o tome kako MONTI reaguje na njihove brige i njihovu uočenu sposobnost da doprinesu njegovim aktivnostima. Prema nalazima istraživanja, samo 33,9% ispitanika veruje da mogu dati pozitivan doprinos. Pored toga, 29,2% je izjavilo da je zadovoljno učinkom institucije, dok je 5,7% izjavilo da je veoma zadovoljno.

Pristup znanju je osnovno ljudsko pravo, a centralna institucija da to pravo učini opipljivim mora imati čvrstu osnovu. Transparentna institucionalna kultura se ogleda u objavljenim informacijama i dokumentima na svojoj veb stranici u otvorenim formatima (Microsoft Excel ili Word), osiguravajući da im nastavnici, učenici, građani i zainteresovane strane mogu lako pristupiti i koristiti ih.

Angažovanje građana u radu institucije je ključni pokazatelj njene spremnosti da dokaže svoje informisano odlučivanje. Stoga, MESTI treba da dalje radi na razvoju boljeg odnosa sa javnošću, kao i da prepozna vredan doprinos civilnog društva, uključujući NVO i uzbunjivače.

Posvećenost Ministarstva integritetu i etičkom ponašanju je upitna za javnost bez konkretnih planova ili mera. Izrada i objavljivanje plana integriteta ili interne antikorupcijske politike u kojoj se navode mere za sprečavanje korupcije i neetičkog ponašanja unutar MONTI-a, neophodno je da bi se pojačala obaveza Ministarstva po ovom pitanju.

Interne mere, kao i aktivno i strateško angažovanje građana omogućiće MONTI-u da ojača poverenje prema građanima i zainteresovanim stranama. Kao osnovni princip, uzajamno poverenje i saradnja omogućiće svim stranama da dobiju najviše od otvorene vlasti, posebno od institucije koja podržava i promoviše sticanje znanja.

--

--