Za transparentniju Skupštinu, uz e-učešće, otvorene formate i budžet građana

Open Data Kosovo
3 min readMar 13, 2024

--

Reč parlament nema smisla bez reči građanin. Dakle, funkcionalan parlament je onaj koji je u stalnom kontaktu sa svojim građanima. Onaj koji osigurava da se u njegovom radu odražavaju perspektive žena i muškaraca, mladih, manjina i najugroženijih, stručnjaka i zainteresovanih strana, itd. Otvoren i transparentan parlament je stoga ključno obeležje demokratske države, a obezbeđivanje poverenja javnosti i građanskog učešća je njegova vitalna uloga i odgovornost.

Otvoreni podaci Kosovo redovno prati i ocenjuje rad otvorene vlade na Kosovu kroz metodologiju zasnovanu na četiri vodeća principa. Principi o kojima je reč, transparentnost, pristupačnost, integritet i svest, čine osnovu za procenu podataka dobijenih iz Indeksa regionalne otvorenosti, alata koji meri u kojoj su meri institucije Zapadnog Balkana otvorene za građane i društvo.

Parlament je ‘transparentan’ ako su organizacioni podaci, budžeti i procesi javnih nabavki javno dostupni. Otvorenost je „dostupna“ ukoliko su njene politike dobro uspostavljene, sistematski unapređene u smislu pristupačnosti putem javnih rasprava i promocije angažovanja građana. Postoji „integritet“ u smislu lobiranja, etičkog kodeksa i napora u borbi protiv korupcije. Poslednje, Parlament je ‘svestan’ ukoliko se fokusira na posmatranje i procenu politika koje sprovode institucije.

Prema Open Data Kosovo, Skupština Republike Kosovo generalno odražava sve gore pomenute principe. To pokazuje kumulativne napore uložene tokom godina i postavlja je na vrhu liste kao najotvorenije institucije na Kosovu zbog redovnog objavljivanja detalja o Odluke i aktivnosti. Internet stranica Skupštine se stalno ažurira, njeni dnevni redovi su unapred objavljeni i omogućava pristup svim zakonima, amandmanima, nacrtima zakona, pravilima, strategijama i izveštajima o radu.

Kosovska javnost je uglavnom dobro informisana o tome šta se dešava na skupštinskim sednicama jer se redovno prenose. Opredeljenost Skupštine dokazuje se usvajanjem nekoliko ključnih dokumenata koji se odnose na odgovornost i transparentnost, Uredbe Skupštine, Uredbe o redu i pristupu medija i javnosti, te Strategije za međunarodne odnose i parlamentarnu diplomatiju, koja se fokusira na unapređenje diplomatskih odnosa Kosova kroz parlamentarne kanale.

Ipak, još uvek postoje aspekti koji nedostaju u pogledu otvorenosti Skupštine i treba ih uzeti u obzir radi daljeg poboljšanja. Suštinski ostaje pitanje zatvorenih formata koji predstavljaju poteškoće u pristupu i korišćenju informacija, PDF verzija. Ne samo da zatvoreni formati predstavljaju izazove za građane, istraživače i organizacije civilnog društva koji imaju za cilj da koriste podatke u različite svrhe, već i ometaju zainteresovane strane i u sticanju i efikasnom korišćenju informacija. Dobra vest je da je objavljivanje dokumenata u otvorenim formatima deo Akcionog plana otvorene skupštine, i ima za cilj da obezbedi i promoviše otvoreni format kao jednu od najboljih praksi transparentnosti.

Još jedno ograničenje koje trenutno ometa otvorenost Skupština su elektronske peticije. U protekloj godini Skupština je razmotrila ukupno 28 peticija koje su predate u fizičkoj formi. Ovo je znak da se peticija koristi kao sredstvo građana za saslušanje o pitanjima koja su važna za njih i njihove živote. Stoga je e-participacija na putu. Saradnja između ODK i Skupštine Kosova, ovaj digitalni alat je dalja posvećenost u unapređenju rada Skupštine. Kao efikasnije sredstvo i oblik komunikacije i mobilizacije unutar različitih grupa građana i zainteresovanih strana, ostaje oblast koja obećava i očekivano usvajanje Zakona o peticijama je ključni korak ka sprovođenju ovog aspekta institucionalnog poboljšanja.

--

--

Open Data Kosovo
Open Data Kosovo

Written by Open Data Kosovo

A team of #CivicTech enthusiasts coding for a better tomorrow! www.opendatakosovo.org

No responses yet